Highlight
This pendant showcases a futuristic silhouette with its gently curved dome and multi-layered flared finials. Constructed from durable brass, the light bulb is encased in a frosted glass cylinder to provide a gentle illumination. Pair it with a dimmer switch to easily adjust the ambiance.
Details
| Material: | Metal |
| Light source: | E27 Homeko (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Black, Coffee |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Clean with a soft dry cloth |


Reviews
There are no reviews yet