Feature
The Homeko Pendant breaks away from tradition with a unique blend of intersecting geometric shapes. A collection of sustainably sourced wood veneer strips float above one another in a crisscross arrangement, with the light source cleverly hidden amidst the artistic disarray.
Specifications
| Material: | Acrylic |
| Light source: | E26/E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Blue, Wood Grain, Red, White |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Wipe with a soft dry cloth |


Reviews
There are no reviews yet